Warsztat Shakti Dance – Kali | 16 marca 2025

Shakti Dance to przestrzeń gdzie taniec staje się jogą a joga tańcem.
Według mitologii indyjskiej żeńskie jakości uosabia 5 głównych bogini. Małżonka Boga-stworzyciela Brahmy to Saraswati. Żoną Visznu jest bogini piękna Lakszmi, a Sziwa – niszczyciel ma aż 3 żony Parwati, Kali i Durgę. Każda ta osobowość jest archetypem żeńskich światów.
Warsztat, na który zapraszamy, tym razem poświęcony jest jakościom reprezentowanym przez boginię Kali. 
Kali to bogini, która odpowiada za niszczenie ignorancji, Mayi, wszystkiego, co jest iluzoryczne, sprzyjając duchowemu wzrostowi i przebudzeniu. Nazwa Kali oznacza czas, a sama cząstka „kal” -liczyć, mierzyć, kalibrować. Odnosi się do pierwotnego aktu stworzenia świata, gdzie to, co nieskończone, wieczne, niezróżnicowane zostaje spolaryzowne, oddzielone i zamknięte w czasie.
„Kal” oznacza również wprawianie w ruch, dlatego Kali jest boginią odpowiedzialną za tworzenie czasu, ruchu, i wibracji przestrzeni. Rytm, który nadaje Kali jest podstawą tańca wszelkiego życia.
Kali to żeńskie imię dla czasu. Męskie imię to Kala, i to jest kolejne z wielu imion Sziwy – pana czasu i wieczności. Dlatego para Kali i Kala razem rządzą wszechświatem i jego ciągłą zmianą.
Kali i Kala przewodniczą wiecznym zmianom, cyklom i procesowi narodzin, życia, śmierci i odrodzenia, przez które wszystkie rzeczy powstają, rosną, rozwijają się, dojrzewają, gniją i ostatecznie wracają do obiegu. Jednak Kali oferuje nam również spiralną ścieżkę rozpoznania i połączenia się z Wiecznym spokojnym byciem, poza formą i strukturą. 
Aby tak się stało, Kali uczy nas, że musimy zrezygnować z utożsamiania się z ograniczoną i oddzielną jaźnią, której naturą jest czas i przestrzeń. Kali rządzi również 3 Gunami – jakościami, z których tworzony jest świat i Vayus, czyli zasilającym oddechem.
Kali wydaje się być przerażająca i destrukcyjna. Wyobrażana z niebieską lub czarną skórą i czerwonymi oczyma z naszyjnikiem z czaszek budzi grozę. Ale tak naprawdę sceny walki z demonami opowiadają o walce, która toczy się wewnątrz każdego z nas, gdy wchodzimy na ścieżkę poznania Boskiej Jaźni w nas. Potwory w naszej głowie, naszej podświadomości, konstrukcje ego, osobowości, przekonania, przywiązania, wszystko to trzeba wzruszyć, zniszczyć i odciąć, żeby dotrzeć do Sat Chit Ananda.
Kali jest mocą śmierci i negacji zjawisk i tego co osobowe, prowadząc do pustki Nirwany i rozpuszczenia indywidualnego pragnienia. Kiedy jej siła budzi się w nas, pracuje nad przełamaniem wszelkich ograniczeń i przywiązań ego, abyśmy mogli przekroczyć pole tego, co znane.
Będziemy szukać tych jakości w naszych ruchach, prowadzeniu prany przez nasze nadis, w aktywacji mitochondriów, w medytacji. Wszystko odbywa się w czasie i oddechu, dlatego Kali jest siłą wspierającą moc działania i transformacji – Kriya-Shakti. Jej praca jest niezbędna do odrodzenia naszej świadomości. Jeśli zdołamy poddać się jej rytmowi, ona wytworzy energię, która poprowadzi nas dalej. Każde wielkie działanie, proces transformacji zaczyna się od zakwestionowania czegoś, co już jest. Tam właśnie zaczyna działać Kali.

Na zajęciach Shakti Dance nie przekraczamy naszego ciała, nie puszujemy nadmiernie energii, za to na 100% zatrudniamy ciekawość.
Jak by to było pozwolić, żeby zadziałały dźwignie w moim ciele? Jakby to było odbić się od ziemi i zobaczyć, że grawitacja może pracować dla nas…
Jak wiele takich olśnień będzie dla nas dostępnych?

Praktyka obejmuje 8 faz: dostrojenie, płynące asany, stojące ćwiczenia oddechowe, swobodny taniec, relaksację, medytację z mantrą, cichą medytację i zakończenie.
Celem tej praktyki jest przywrócenie Ci poczucia radości i lekkości doświadczanej przez nasze piękne ciała. 
Radość, na skali poziomów świadomości Hawkinsa wibruje nawet wyżej niż Miłość. Tak często uparliśmy się zabraniać sobie dostępu do tego uczucia w dorosłym życiu, jakby to było coś przynależnego tylko do wieku dziecięcego.

Czym jest więc Shakti Dance? Sposobem na bardzo miłe spędzenie czasu, w ładnym miejscu z ciekawymi życzliwymi ludźmi. Bez spinania się, oceny, porównywania się.

Skutki uboczne, które utrzymują się jeszcze długo po praktyce:
🌟 Zdrowe, jędrne, elastyczne ciało,
🌟 Spokojny i zrelaksowany umysł.
🌟 Totalne poczucie lekkości i radości,
🌟 Uśmiechanie się do siebie i nucenie pod nosem
🌟 Błysk w oku i sprężysty krok

Warsztat prowadzi: Dorota Kotlerz – certyfikowana nauczycielka Shakti Dance Academy.
Miejsce: Anjali Joga ul. Czarnołęcka 26d w Warszawie
Termin: 16 marca, niedziela godz.15.00-18.00
Koszt Warsztatu: 125 zł
Zapisy: https://app.fitssey.com/anjalijoga
Informacje: 604930063/508088007

Zapisy i dodatkowe informacje: studio@anjalijoga.pl lub 604930063

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top